Duszpasterstwo daje poczucie wspólnoty, w której możemy przebywać dzięki wspólnej Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie różańcowej i spotkaniom dyskusyjnym.

Patronem duszpasterstwa jest św. Antoni Padewski.

To o nas Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio w 1981 roku pisał:

Razem z Synodem wzywam gorąco pasterzy i całą wspólnotę wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym, do podejmowania z troskliwą miłością starań o to, by nie czuli się oni odłączeni od Kościoła, skoro mogą – owszem jako ochrzczeni powinni – uczestniczyć w jego życiu. Niech będą zachęcani do słuchania słowa Bożego, do uczęszczania na Mszę Świętą, do wytrwania w modlitwie, do pomnażania dzieł miłości oraz inicjatyw wspólnoty na rzecz sprawiedliwości, do wychowywania dzieci w wierze chrześcijańskiej, do pielęgnowania ducha i czynów pokutnych, ażeby w ten sposób z dnia na dzień wypraszali sobie u Boga łaskę. Niech Kościół modli się za nich, niech im dodaje odwagi, niech okaże się miłosierną matką, podtrzymującą ich w wierze i nadziei.

To właśnie te słowa dały nam odwagę, aby prosić Ojców Dominikanów o miejsce dla nas. Wielu z nas całymi latami szukało takiej wspólnoty. Czując się często „gorszymi katolikami”, tym bardziej tęskniliśmy do „miłosiernej matki” – Kościoła.

Spotykamy się od 1999 roku.  W centrum tych spotkań stawiamy Eucharystię i adorację. Jest też czas na rozważanie aktualnych czytań i rozmowy o tym co ważne, niezrozumiałe, czasem bolesne.

Do tradycji, oprócz tych spotkań, weszły już rekolekcje adwentowe oraz wspólne powielkanocne wyjazdy. Do tej pory byliśmy na dniach skupienia w Matemblewie i Orlinkach, na pielgrzymkach do Łagiewnik i Gidel k/Częstochowy oraz na Rekolekcjach w Swarzewie i spotkaniach w naszych domach.

Naszymi duszpasterzami byli kolejno o. Mirosław Ostrowski OP, o. Krzysztof Popławski OP, a od wielu już lat jest nim o. Przemysław Herman OP. Z ich pomocą, i pomocą łaski Bożej, szukamy dróg do Pana, staramy się podtrzymywać się nawzajem w wierze.

Ks. Mirosław Paciuszkiewicz, wieloletni duszpasterz osób żyjących w niesakramentalnych związkach i autor wielu książek poświęconych tej tematyce, uważa, że takie duszpasterstwo jak nasze tak naprawdę „powinno służyć utrwalaniu zdrowego modelu rodziny. W przeciwnym razie będzie pomyłką i szkodliwą apoteozą tego, co wśród ludzi ochrzczonych i wierzących nie powinno być normą”. Mamy nadzieję taką wspólnotę tworzyć.

Program spotkań

Spotykamy się w wybrane piątki, najczęściej pierwsze piątki miesiąca o godz. 20.00.

Po mszy św. zapraszamy na spotkanie do Zielonej Sali.

Daty mszy św. (2021/2022):
1 października
12 listopada
7 stycznia
4 lutego
4 marca
1 kwietnia
6 maja
3 czerwca

Od 28 listopada do 1 grudnia odbędą się rekolekcje dla par niesakramentalnych i osób rozwiedzionych.
Dodatkowe spotkanie z rekolekcjonistą odbędzie się 1 grudnia po mszy św. w Zielonej Sali.

>Msza św. w Kaplicy św. Jacka. Osoby nie mogące przyjmować Komunii św. na sposób sakramentalny otrzymują indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na znak Komunii duchowej.

W piątki Wielkiego Postu uczestniczymy w kościele o godz. 19:30 we wspólnej Drodze Krzyżowej, dlatego w tym czasie nie ma naszych Mszy św. i adoracji. Po nabożeństwie przychodzimy na spotkanie do Zielonej Sali.

W lipcu i sierpniu nie spotykamy się – przerwa wakacyjna.

Polecamy lekturę: Mirosław Paciuszkiewicz SJ, Tęsknota i Głód, Warszawa 1993

Jak trafić do domku duszpasterskiego?

Można dojść przez furtkę od ul. Pańskiej (kliknij mapkę).

mapa_11