Duszpasterstwo daje poczucie wspólnoty, w której możemy przebywać dzięki wspólnej Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie różańcowej i spotkaniom dyskusyjnym.
Patronem duszpasterstwa jest św. Antoni Padewski.
To o nas Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio w 1981 roku pisał:
Razem z Synodem wzywam gorąco pasterzy i całą wspólnotę wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym, do podejmowania z troskliwą miłością starań o to, by nie czuli się oni odłączeni od Kościoła, skoro mogą – owszem jako ochrzczeni powinni – uczestniczyć w jego życiu. Niech będą zachęcani do słuchania słowa Bożego, do uczęszczania na Mszę Świętą, do wytrwania w modlitwie, do pomnażania dzieł miłości oraz inicjatyw wspólnoty na rzecz sprawiedliwości, do wychowywania dzieci w wierze chrześcijańskiej, do pielęgnowania ducha i czynów pokutnych, ażeby w ten sposób z dnia na dzień wypraszali sobie u Boga łaskę. Niech Kościół modli się za nich, niech im dodaje odwagi, niech okaże się miłosierną matką, podtrzymującą ich w wierze i nadziei.
To właśnie te słowa dały nam odwagę, aby prosić Ojców Dominikanów o miejsce dla nas. Wielu z nas całymi latami szukało takiej wspólnoty. Czując się często „gorszymi katolikami”, tym bardziej tęskniliśmy do „miłosiernej matki” – Kościoła.
Spotykamy się od 1999 roku. W centrum tych spotkań stawiamy Eucharystię i adorację. Jest też czas na rozważanie aktualnych czytań i rozmowy o tym co ważne, niezrozumiałe, czasem bolesne.
Do tradycji, oprócz tych spotkań, weszły już rekolekcje adwentowe oraz wspólne powielkanocne wyjazdy. Do tej pory byliśmy na dniach skupienia w Matemblewie i Orlinkach, na pielgrzymkach do Łagiewnik i Gidel k/Częstochowy oraz na Rekolekcjach w Swarzewie i spotkaniach w naszych domach.
Naszymi duszpasterzami byli kolejno o. Mirosław Ostrowski OP, o. Krzysztof Popławski OP, a od wielu już lat jest nim o. Przemysław Herman OP. Z ich pomocą, i pomocą łaski Bożej, szukamy dróg do Pana, staramy się podtrzymywać się nawzajem w wierze.
Ks. Mirosław Paciuszkiewicz, wieloletni duszpasterz osób żyjących w niesakramentalnych związkach i autor wielu książek poświęconych tej tematyce, uważa, że takie duszpasterstwo jak nasze tak naprawdę „powinno służyć utrwalaniu zdrowego modelu rodziny. W przeciwnym razie będzie pomyłką i szkodliwą apoteozą tego, co wśród ludzi ochrzczonych i wierzących nie powinno być normą”. Mamy nadzieję taką wspólnotę tworzyć.
Program spotkań
Spotykamy się w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca o godz. 19:30.
I piątek miesiąca:
19:30 – 20:15 Msza św. w Kaplicy św. Jacka. Osoby nie mogące przyjmować Komunii św. na sposób sakramentalny otrzymują indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na znak Komunii duchowej.
20:15 – 22:00 Krąg Biblijny. Spotykamy się w Zielonej Sali (II p.) domku duszpasterskiego i wspólnie rozważamy czytania mszalne na najbliższą niedzielę.
III piątek miesiąca:
19:30 – 20:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy św. Jacka. Wejście przez furtkę od ulicy Pańskiej i dalej przez domek duszpasterski.
20:15 – 22:00 Spotkanie dyskusyjne w Zielonej Sali (II p.) domku duszpasterskiego. Zazwyczaj wspólnie czytamy teksty dotyczące problematyki związków niesakramentalnych, a później o nim dyskutujemy.
W lipcu i sierpniu nie spotykamy się – przerwa wakacyjna.
Polecamy lekturę: Mirosław Paciuszkiewicz SJ, Tęsknota i Głód, Warszawa 1993
Jak trafić do domku duszpasterskiego?
Można dojść przez furtkę od ul. Pańskiej (kliknij mapkę).