1. Dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłotygodniowej kweście, zebrano 12.974 zł, 130 euro i 100 koron norweskich.

2. W piątek, 24 maja, obchodzimy wspomnienie rocznicy przeniesienia relikwii Świętego Ojca Dominika. Ten uroczysty dzień miał miejsce w kościele pw. Świętego Mikołaja w Bolonii w 1233 roku. W związku ze wspomnieniem, zgodnie z kanonem 1245, proboszcz naszej parafii udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na terenie Parafii pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku. Z udzielonej dyspensy mogą korzystać Parafianie wszędzie tam, gdziekolwiek się znajdują, a także wszyscy wierni przebywający na terenie parafii.
Jednocześnie, korzystających z dyspensy, zachęcamy do odmówienia tego dnia dziesiątki różańca lub litanii do Świętego Dominika w intencji szybkiego ponownego otwarcia naszego kościoła.

3. Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Dobrze jest”, które organizujemy wraz z Politechniką Gdańską. Tym razem gościem będzie polska himalaistka Kinga Baranowska, która zdobyła dziewięć ośmiotysięczników i jest członkinią kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Na spotkaniu pt. „Dobrze jest… wejść na szczyt” Kinga Baranowska opowie o fenomenie himalaizmu, o swojej pasji do wspinaczki oraz pokonywaniu własnych barier. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 27 maja o godz. 18.00 na Politechnice Gdańskiej (Gmach Główny, Dziedziniec Fahrenheita). Wstęp wolny.

4. W przyszłym tygodniu po Mszach św. można będzie nabyć mowy miesięcznik „W drodze”, w którym mowa jest m.in. o raporcie KEP na temat pedofili oraz diecie wg św. Hildegardy. Studenci z naszego duszpasterstwa będą także proponować dwie pozycje książkowe z dominikańskiego wydawnictwa: „Wieczny Galilejczyk” Fultona J. Sheena i „Mistyka chrześcijańska” T. Mertona.

5.Drodzy Siostry i Bracia,
W niedzielę 26 maja br. we wszystkich państwach tworzących Unię Europejską odbędą się wybory do jej Parlamentu. Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej.
Polska należy do Unii od 2004 roku. Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to – jak często głosił to Papież – możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach.
Jeszcze na kilka lat przed wstąpieniem Polski do Unii, dnia 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej mówił w Gnieźnie: „Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?”
Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii. Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem.
Modląc się do Boga – za wstawiennictwem świętych Patronów Europy i Polski – o dobrą przyszłość Europy, a także o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny, z serca Wam błogosławimy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Jasna Góra, 2 maja 2019 roku