Od czasu reaktywacji Katamaranu, dużo myśleliśmy o tym jakim Duszpasterstwem chcielibyśmy być. Zaglądając do starych dzienników, ,,Poprzednich załóg” Katamaranu, zauważaliśmy wiele różnic i podobieństw. Doszliśmy też do wniosku że stare logo nie do końca oddaje dzisiejszego ,,Ducha” naszej wspólnoty. Stąd też zrodził się pomysł stworzenia nowego logo. Praca nad nim, rozpoczęła się w połowie zeszłego listopada. Pierwsze próby zaowocowały nową koszulką sprezentowaną naszemu Duszpasterzowi. Chcąc jednak doprowadzić projekt do końca, prace trwały nadal. Nad końcową koncepcją logo prace trwały cztery miesiące. Z dziesięciu projektów wyłonił się jeden, ostateczny i dopracowany. Aby łatwiej było zrozumieć: Czym Jest DDM Katamaran? Trzeba popatrzeć na to co logo przedstawia i jakie to ma znaczenie:

Centralnym elementem logo jest statek, katamaran o podwójnym kadłubie i dwóch żaglach- ma on symbolizować dwa filary naszej formacji, którymi są: Eucharystia i Pismo Święte.

Nasza łódź umieszczona jest na morskich falach- które symbolizują życie, nasze trudności i wyzwania. Tym co napędza nas w dalszym rejsie jest Duch święty(umieszczony między 4 a 5 falą). Dmie ON w nasze żagle i daje siłę aby przeć naprzód. Fale zamknięte są, w półokręgu – wschodzącym słońcu. Słońcem które nam oświetla drogę i rozprasza ciemności nocy jest Jezus Chrystus. Całościowo logo tworzy okrąg co ma nawiązywać do Boga Ojca i nieskończoności Trójcy Świętej- wskazuje nam to nasze dążenia do zbawienia, do poznawania miłosierdzia i miłości Bożej. Kolor wskazuje na przynależność do klasztoru Gdańskiego :)

Chciałabym podziękować Katamaranowi za współtworzenie Logo, a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego powstania. Błogosławionego dnia!

Zuzia M.

Plan spotkań jest następujący:

W niedziele o 16.25 mamy odbywają się próby scholi, w czasie których uczymy się podstaw emisji głosu oraz przygotowujemy pieśni na Mszę Świętą. Jeśli masz trochę słuchu – zapraszamy!!!

Eucharystia, która jest sercem naszego duszpasterskiego tygodnia rozpoczyna się o godz. 17:30. Można się na niej spodziewać dużo zaangażowania, pieśni wielogłosowych, śpiewanej ewangelii, Kanonu Rzymskiego i chorału gregoriańskego. Jedziemy po bandzie czerpiąc z najlepszych tradycji :D

Później idziemy wspólnie świętować niedzielę przy herbacie i czymś słodkim.

W środy o godz. 17:30 mamy spotkanie tematyczne (najczęściej biblijne), które rozpoczyna się adoracją Najświętszego Sakramentu.

Raz w miesiącu idziemy się spotkać na modlitwie razem z młodzieżą z całej archidiecezji w ramach Wieczoru Modlitwy Młodych.

Od czasu do czasu urządzamy też noce filmowe i gramy w planszówki :)

Duszpasterzem Katamaranu jest o. Piotr Frey OP.

 

W poprzednim roku w czasie niedzielnych Mszy świętych przyglądaliśmy się kolejnym elementom liturgii.

W tym planujemy m.in. poznać uroczyste dominikańskie części stałe i w ten sposób przejść chociaż kawałek drogi razem naszymi braćmi i siostrami, którzy modlili się tymi śpiewami od początku istnienia Zakonu Kaznodziejskiego.

Gdyby ktoś chciał poćwiczyć w domu, to jako pomoc załączamy zapis wraz z naszą (amatorską) ilustracją muzyczną.

Jeżeli chciałbyś wesprzeć działalność naszego duszpasterstwa i złożyć na ten cel jakąś ofiarę, to podajemy nr konta:
PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002
tyt. przelewu: „Katamaran”
SWIFT: BREXPLPWGDA
Klasztor oo. Dominikanów
ul. Świętojańska 72
80-840 Gdańsk
Otaczamy naszych dobroczyńców wdzięczną pamięcią w modlitwie!
Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu.
Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem.
(Tb 12, 9)