1. Z radością informujemy, że kapituła naszego klasztoru podjęła decyzję i wybrała swojego przełożonego. Wybór zatwierdził ojciec prowincjał. Cieszymy się, że ojciec Michał Osek przez kolejne trzy lata będzie przewodził Mikołajowej wspólnocie. Stary-nowy przeor objął swój urząd podczas tzw. instalacji w ostatni piątek. Polecamy Waszej życzliwości i modlitwie naszego przeora i wszystkich gdańskich kaznodziejów, abyśmy jeszcze bardziej potrafili być z Wami głosząc Wam nadzieję i radość Ewangelii.

2. Naszych Parafin i Przyjaciół Świętego Mikołaja, chcemy także poinformować, że Ojciec Prowincjał podpisał nową asygnatę dla brata Krzysztofa Włodarczyka, co oznacza jego przeprowadzkę do klasztoru Dominikanie Warszawa – Freta.

Bardzo dziękujemy bratu Krzysztofowi za jego posługę za jego prawie 5-letnią posługę w naszej wspólnocie i parafii. W Gdańsku brat Krzysztof pełnił posługę w zakrystii i klasztornej kuchni. Od 2019 roku pełnił także posługę syndyka klasztoru, troszcząc się o sprawy materialne wspólnoty. Czas zamknięcia kościoła oraz epidemii, wiązał się z wieloma problemami i wyzwaniami w obszarze spraw materialnych dlatego tym bardziej wyrażamy wdzięczność bratu Krzysztofowi.

Pożegnanie i podziękowanie bratu Krzysztofowi odbędzie się we wtorek, 1 marca, podczas mszy św. o godzinie 19:00. Okazją do modlitwy w intencji brata Krzysztofa będzie także niedzielna msza św. o godzinie 19:00 (intencja z okazji przypadających na jutro urodzin).
Zapraszamy do wspólnej modlitwy, a bratu Krzysztofowi życzymy wszelkiego dobra i opieki Matki Bożej Zwycięskiej!
3. Razem z dominikańską wystawą w Muzeum Gdańska powstał katalog muzealny prezentujący zbiory naszego klasztoru oraz zabytki eksponowane na wystawie jubileuszowej. Ponad 450-stronnicowy katalog powstał dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów.

W niedzielę, 27 lutego, o godzinie 12:30 w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego zaprezentujemy katalog wraz z kurator wystawy dr Anną Frąckowską i autorem projektu graficznego katalogu Piotrem Białasem

4. Zapraszamy na spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary pt. „Dlaczego i jak czytać Pismo Święte. Lectio Divina czyli dialog z Bogiem jako praktyka wiary”. W ramach jednego tematu odbędą się dwa wykłady, które poprowadzi o. Jacek Truszczyński. Pierwszy wykład odbędzie się w piątek, 4 marca, o godzinie 19:45 w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego. Druga część wykładu odbędzie się w piątek, 11 marca, o godzinie 19:45 w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego

5. W naszej archidiecezji, podobnie jak i całej Polsce trwa nieustanna modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie. Jako Kościół gdański chcemy zgromadzić się na Eucharystii, która będzie sprawowana w niedzielę, 6 marca o godzinie 12.00 w bazylice Mariackiej w Gdańsku pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Zapraszamy na tę Mszę Świętą w czasie której będziemy modlić się za naród ukraiński oraz o Boże miłosierdzie nad światem.

6. Środa Popielcowa jest obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.

7. Zgodnie z apelem Przewodniczącego KEP w najbliższą niedzielę i Środę Popielcową po każdej Mszy Świętej zbieramy ofiary do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

8. Komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w związku z dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.

+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży