Niewielkich rozmiarów epitafium usytuowane jest wysoko na filarze w nawie północnej kościoła. Składa się z dwóch kamiennych płyt: większej wykonanej z piaskowca gotlandzkiego i mniejszej stanowiącej tablicę inskrypcję z czerwonego wapienia olandzkiego. Górna płyta mieści kompozycję rzeźbiarską, na którą składają się krucyfiks z wydłużoną sylwetką Chrystusa i klęcząca u stóp krzyża postać zmarłego szlachcica w zbroi. Kamienne epitafium poświęcono pamięci Feliksa Dąbrowskiego z Wojanowa. Był to polski szlachcic herbu Leliwa urodzony ok. 1566 r. Od 1598 r. był kawalerem maltańskim. W 1600 r. został mianowany przez króla Zygmunta III Wazę komandorem poznańskim Zakonu. Według inskrypcji na epitafium zmarł w wieku 58 lat i został pochowany 13 lipca 1624 r.
Wykonane prace konserwatorskie przy epitafium polegały na: wstępnym oczyszczeniu powierzchni i ustaleniu pochodzenia warstw malarskich, oczyszczeniu powierzchni epitafium w tym z pozostałości past woskowych, usunięciu przemalowań, oczyszczeniu krawędzi płyty i przełamów kamienia z zabrudzeń, oczyszczeniu i zabezpieczeniu antykorozyjnym bolców żelaznych kotew, naprawie spękań, uzupełnieniu ubytków kamienia, polichromii oraz złoceń, zabezpieczeniu powierzchni kamienia.
W efekcie przeprowadzonych prac zweryfikowano rodzaj kamienia, z którego wykonano płaskorzeźbę. Ustalono, że do jej wykonania użyto piaskowca, nie zaś alabastru jak pierwotnie sądzono.
Najważniejszym efektem wykonanych prac konserwatorskich jest zabezpieczenie zabytkowej struktury XVII-wiecznego epitafium, usunięcie wtórnych, nieestetycznych przemalowań i uzupełnień, usunięcie zabrudzeń powierzchniowych ze wszystkich partii zabytku.
Prace zrealizowano przy pomocy dotacji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.