Kim jesteśmy?

Należymy do Zakonu Kaznodziejskiego i stanowimy jego świecką gałąź – obok braci dominikanów i mniszek dominikańskich. Jako świeccy dominikanie uczestniczymy w misji apostolskiej Zakonu. Nasze funkcjonowanie, zasady życia i cele opieramy na Regule Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego, zatwierdzonej przez Mistrza Zakonu. Włączenie do Zakonu odbywa się po określonym czasie formacji, poprzez złożenie profesji – najpierw trzech przyrzeczeń czasowych, składanych na okres jednego roku, a potem przyrzeczeń wieczystych. Składając profesję wieczystą zobowiązujemy się do życia według Reguły przez całe nasze życie. Zobowiązanie to wypełniamy „nie jako niewolnicy, podlegli prawu, lecz jako wolni poddani łasce” (św. Augustyn, Reguła, 8). Zgodnie z Regułą, świeccy Zakonu Kaznodziejskiego „za przykładem św. Dominika, św. Katarzyny Sieneńskiej i tych naszych przodków, którzy swoim życiem uświetnili Zakon i Kościół, wzmocnieni braterską wspólnotą dają szczególne świadectwo swojej wiary, wsłuchują się w potrzeby ludzi swoich czasów i oddają się służbie prawdy” (Reguła I, 5) Do istoty powołania dominikańskiego należy również troska o jedność chrześcijan i dialog z niechrześcijanami oraz z osobami niewierzącymi (Reguła II, 12). Filary duchowości dominikańskiej stanowią: życie wspólne, modlitwa, studium i głoszenie. Słynna dewiza Zakonu: Laudare, benedicere, praedicare [Chwalić, błogosławić, głosić] dobrze oddaje charakter naszego powołania, które wyrasta z pragnienia uwielbienia Boga oraz ze współczucia i troski o zbawienie każdego człowieka. Patronką naszej gdańskiej fraterni jest Matka Boża Zwycięska, której ikona, przywieziona do Gdańska ze Lwowa, znajduje się w ołtarzu bocznym dominikańskiego kościoła.

Nasza fraternia jest jedną z kilkudziesięciu fraterni należących do Polskiej Prowincji Dominikanów. Gromadzi ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy żyją w małżeństwach, rodzinach lub są osobami stanu wolnego. Zgodnie ze swoimi zdolnościami i zainteresowaniami kształcimy się i pracujemy w różnych zawodach. Jako osoby świeckie realizujemy naszą apostolską misję w środowiskach, w których przebywamy i pracujemy na co dzień.

Więcej informacji na temat świeckich dominikanów na stronie:
https://swieccy.dominikanie.pl/

Z historii naszej Fraterni

Gdańska fraternia ma z pewnością długą historię. Istnieją średniowieczne zapisy świadczące o zamieszkiwaniu w pobliżu klasztoru tercjarek dominikańskich. Niestety, nie zachowały się źródła dotyczące życia tercjarzy z okresu przed II wojną światową, ale można przypuszczać, że, pomimo kasaty klasztoru dominikanów w 1834 roku, wspólnota tercjarska istniała w Gdańsku znacznie dłużej, aniżeli wspólnota zakonników. Wiemy, że w okresie powojennym wśród Polaków, osiedlających się w Gdańsku, znajdowali się przedwojenni tercjarze z Kresów Wschodnich, którzy od połowy 1945 roku zgłaszali się do dominikanów zamieszkujących już plebanię przy Kościele pw. Świętego Mikołaja. Z zapisu w kronice wiadomo, że w połowie lat siedemdziesiątych fraternia liczyła około 40 członków, a w 1987 roku dwukrotnie więcej. W roku 1995 do fraterni należało 58 osób, w tym 32 osoby miały już powyżej siedemdziesięciu pięciu lat, a pozostałe były niewiele młodsze. Z czasem fraternia zaczęła „młodnieć”. Ostatnie lata wyraźnie wskazują na wzrost powołań wśród osób w średnim wieku, szczególnie między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.

Teraźniejszość

Obecnie [dane z grudnia 2023 roku] fraternię tworzy 36 profesów wieczystych, 7 profesów czasowych (3 osoby po trzeciej profesji, 2 osoby po drugiej profesji i 2 po profesji pierwszej) oraz 4 nowicjuszy. Do obłóczyn przygotowują się 2 postulantki. Profesi wieczyści i osoby w formacji należą do różnych parafii trójmiejskich. Niektórzy z nas mieszkają także poza Trójmiastem.

Spotkania fraterni odbywają się trzy razy w miesiącu, zgodnie z zaplanowanym na cały rok harmonogramem: są to dwie środy w miesiącu oraz ostatnia sobota miesiąca. Każde ze spotkań ma nieco inny charakter. Jedna środa w miesiącu przeznaczona jest na wspólne rozważanie Słowa Bożego. Przed Lectio Divina spotykamy się w kościele na wspólnych nieszporach o godz. 18.30 i uczestniczymy we mszy świętej o godz. 19.00. Środy to również dzień przeznaczony na formację permanentną. Podczas kolejnych spotkań wraz z asystentem o. Aleksandrem Kozą OP omawiamy tematy i lektury zaplanowane na dany miesiąc. W soboty gromadzimy się na wspólnej modlitwie: zaczynamy o godz. 9.00 od jutrzni, następnie uczestniczymy we mszy świętej odprawianej przez naszego asystenta, a po Eucharystii pozostajemy w kościele, by adorować Najświętszy Sakrament. Następnie spotykamy się na agapie. W wybrane poniedziałki i wtorki odbywa się również formacja podstawowa dla postulantów, nowicjuszy i profesów czasowych, którą prowadzi mistrzyni formacji Elżbieta Mikiciuk OPs oraz wspomagający ją formator Norbert Struciński OPs.

Raz w roku nasza fraternia uczestniczy w rekolekcjach wspólnotowych, a w okresie wakacyjnym – w dniu skupienia.

Kontakt do gdańskiej fraterni:
[email protected]