Renowacja obrazu Ukrzyżowanie św. Piotra stanowiła jedno z trudniejszych zadań konserwatorskich realizowanych w 2024 r. Decyzję o konserwacji podjęto w oparciu o widoczne zniszczenia obrazu, w
tym deformacje i pofałdowania płótna, a także spękania i przetarcia warstwy malarskiej oraz zniszczenia w obrębie ramy.
W efekcie przeprowadzonych prac dokonano bliższego rozpoznania obrazu. Pobrano próbki warstwy malarskiej w celu identyfikacji pigmentów i spoiw oraz wykonano serię fotografii w światłach analitycznych UV, IR i RTG. Na rewersie obrazu udokumentowano inskrypcję dotyczącą ostatniej konserwacji. Na płótnie wykonany został odręczny napis brązową farbą: „Rest. B. Gawlik ze Lwowa sierpień 1948. podpisu autora nie znaleziono”. Bronisław Gawlik był artystą lwowskim, absolwentem Państwowej Szkoły Przemysłowej na Wydziale Sztuki Zdobniczej Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Obraz został starannie oczyszczony, naprawiono deformacje i pofałdowania płótna, a także spękania i przetarcia warstwy malarskiej. Uzupełniono ubytki zaprawy i warstwy malarskiej. Wzmocniono podłoże obrazu, wykonano nowe krosna. Lico zabezpieczono półmatowym werniksem końcowym.
W wyniku przeprowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich zabezpieczono strukturę obrazu i zahamowano proces dalszego jej niszczenia. Naprawiono zły stan zachowania obrazu oraz uczytelniono jego pierwotne wartości artystyczne.
Prace zrealizowano przy pomocy dotacji Gminy Miasta Gdańska.