Drodzy Parafianie i Przyjaciele,

Z uwagi na wprowadzenie w kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego nie będziemy sprawować mszy świętych w Kaplicy Królewskiej, kościele pw. Świętego Jana i w kościele pw. Świętej Katarzyny do odwołania. Eucharystie zgodnie z zamówionymi intencjami będziemy odprawiać w tymczasowej kaplicy w Czarnej Sali zgodnie z ograniczeniami zawartymi w rozporządzeniach państwowych i obowiązującym dekretem Metropolity Gdańskiego.

Usilnie prosimy o pozostanie w domach i nieprzychodzenie do kościoła. Podkreślamy, że te informacje przekazujemy z głębokim bólem, a jednocześnie z poszanowaniem stanowionego prawa w obliczu zagrożenia życia i zdrowia. Decyzja ta jest wyrazem odpowiedzialności i miłości bliźniego.

Prosimy zachować wszystkie zarządzenia i zalecenia służb medycznych i państwowych oraz Metropolity Gdańskiego.

Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób z całego Trójmiasta korzysta z posługi sakramentalnej przy naszym klasztorze, pragniemy pozostać w łączności modlitewnej ze wszystkimi naszymi parafianami i osobami związanymi z Mikołajem i dominikańskim duszpasterstwem. Informujemy, że niedzielna msza św. o godzinie 19.30 będzie transmitowana na profilu facebookowym klasztoru. Na stronie internetowej klasztoru (www.gdansk.dominikanie.pl) oraz profilu FB (www.facebook.com/Dominikanie.Gdansk) będziemy publikować komentarze pomocne w samodzielnej lekturze Pisma Świętego.

Zwracamy uwagę, że także w naszej wspólnocie mieszkają bracia, który z uwagi na choroby przewlekłe i wiek znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zgonu.

Wejście do tymczasowej kaplicy w Czarnej Sali będzie czynne tylko od ulicy Pańskiej. Informujemy także, że odwołujemy spotkania grup duszpasterskich oraz nabożeństwa różańcowe, Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Liturgia Godzin naszej wspólnoty zostaje przeniesiona do kaplicy wewnętrznej.

W kancelarii parafialnej prosimy ustalać tylko niezbędne sprawy (o ile to możliwe telefonicznie), pozostałe prosimy odłożyć na czas po odwołaniu przez służby państwowe stanu zagrożenia epidemią.

Przypominamy o możliwości zwrócenia się o pomoc do braci, wolontariuszy i grona psychoterapeutów przez osoby starsze, chore, osłabione oraz doświadczone przez emocjonalną destabilizację. Numer telefonu do klasztoru: +48 694 480 609

Postaramy się skontaktować telefonicznie z naszymi Parafianami i przekazać najważniejsze informacje związane z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Jako wspólnota dominikańska pragniemy towarzyszyć każdej i każdemu z Was solidarnym wsparciem, troską, posługą głoszenia Słowa Bożego i modlitwą. W tym wyjątkowym okresie „pozwólmy się wyprowadzić na pustynię, jak Izrael (por. Oz 2,16), abyśmy mogli w końcu posłuchać głosu naszego Oblubieńca, pozwalając mu rozbrzmiewać w nas z większą głębią i otwartością”.
(Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2020).

gdańscy dominikanie

Dekret Metropolity Gdańskiego:
https://www.diecezja.gda.pl/komunikaty/5734-dekret-metropolity-gdanskiego-po-wprowadzeniu-stanu-zagrozenia-epidemicznego-w-polsce

Dyspensa Metropolity Gdańskiego oraz Zalecenia szczegółowe Kurii Metropolitalnej Gdańskiej:
https://www.diecezja.gda.pl/komunikaty/5729-komunikat-rady-stalej-konferencji-episkopatu-polski-w-sytuacji-zagrozenia-koronawirusem