Projekt konserwatorski pn.: „Ochrona dziedzictwa sakralnego. Zabezpieczenie i konserwacja reliefu ołtarzowego św. Trójcy z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku” właśnie dobiegł końca. Płaskorzeźba nie była dotąd poddawana kompleksowym i dostosowanym do specyfiki obiektu zabiegom konserwatorskim – dlatego cieszymy się z uzyskanych efektów wykonanych prac. Dzięki podjętym pracom konserwatorskim płaskorzeźba została starannie oczyszczona z kurzu i zabrudzeń oraz wzmocniona strukturalnie. W celu kompleksowego zabezpieczenia powierzchnię drewna od odwrocia pokryto środkiem biobójczym. Uzupełnione zostały ubytki warstw malarskich i złoceń. Otwory po żerujących owadach zostały wypełnione. Zrekonstruowano brakujący fragment berła. Na koniec prac płaskorzeźba została zabezpieczona warstwą werniksu.
Dzięki realizacji projektu relief św. Trójcy jest obecnie właściwie zabezpieczony i w pełni prezentuje posiadane walory artystyczne. Jednocześnie podjęte prace stały się impulsem do zmiany dotychczasowego miejsca przechowywania płaskorzeźby. Od teraz jest ona eksponowana i możemy ją oglądać na ścianie przy chórze w nawie północnej kościoła.
Wykonawczyni prac konserwatorskich – dr Ewie Lisiak dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy uzyskanych efektów prac!
Na załączonych fotografiach przedstawiamy kilka ujęć stanu przed i po zakończeniu prac oraz wybrane szczegóły w trakcie prowadzenia prac konserwatorskich.
Prace zrealizowaliśmy dzięki wsparciu darczyńcy – Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Serdecznie dziękujemy za współpracę, zaufanie i wspólną realizację tego projektu!